A new realistic escape room in Liberec

We are still working on the English version. :-) Thanks for your patience and understanding.

We run a special, very authentical escape room - it is the second escape room in Liberec and you should definitely visit both of them cause they are totally different! And both are of course awsome. In our "Cursed Tomb of the Pharaoh Furtseschklebet" you will meet new puzzles and riddles and some new mechanisms you haven't met in any escape rooms before. You have 60 minutes to find the sarcophagus and the treasure and then you have to quickly get out of the tomb before you run out of oxygen. It's really big fun. We all are looking forward to see you!

BT & JP

Are you bored? Don't you know what to do with your free time? Do you like trying new activities? Do you enjoy riddles, puzzles and brain teasers? When you meet a challenge, do you face it? Would you like to prove to yourself that you can do it? Maybe you would like to appear on our "wall of records"...

Have you answered at least once YES?

So, don't hessitate, take your partner, another members of your family, or your friends or colleagues from work and come to see us, come to check your logic, your wit and your dexterity!

Každý escape room prověřuje krom jiného také komunikační schopnosti jednotlivců a jejich vzájemnou spolupráci. Ani z naší hrobky neutečete, budete-li fungovat jako "soukromníci" a budete-li si nechávat své myšlenky a nápady jen sami pro sebe. Spolupráce je zde jako zaklínací formule, bez které se kouzlo nepodaří, a proto je tato aktivita též velice vhodná jako forma team buildingu pro pracovní kolektivy.

You will find us at this address: Dopravní 1508, Liberec XXX - Vratislavice nad Nisou.

Někdo by mohl z názvu místnosti, nebo z příběhu samého, usoudit, že se u nás bude bát, či že naším záměrem je vás vystrašit. Nebojte, není tomu tak! Jediné, na co vás chceme upozornit, že naše hra není místy vhodná pro silné klaustrofobiky.

Upozornění: Jdete do hrobky, nedoporučujeme sem zavítat ve večerní róbě (raději počítejte s tím, že se můžete trochu ušpinit, ale nic co by pračka nezvládla). Se snižující se teplotou venku, klesá i teplota uvnitř hrobky - rozhodně to již není na tričko. :-)

 

en-Novinky

Vánoční vouchery v prodeji!

Vánoce se blíží, a proto i my zahajujeme prodej vánočních voucherů za vánoční ceny! Poukaz pro dvě...

PODZIMNÍ PRÁZDNINY S FARAONEM

Všechny děti mají 26. - 28. října volno a možná máte volno s nimi a přemýšlíte, co podniknete,...

Benefit Plus! Juchů :-)

Pozor, pozor! Důležitá informace pro všechny zaměstnance České spořitelny, Vodafonu,...

Poll

Líbí se Vám náš nový web?

Total votes: 77